Hírek
2019. Június 15. 16:06, szombat |
Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti:
Egyre nagyobb szerepet játszanak a dzsihadista nők az Iszlám Államban
Egyre nagyobb szerepet játszanak a női dzsihadisták az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet tevékenységében, mind a Közel-Keleten, mind a nyugati országokban
- írta friss jelentésében az Európai Unió rendőrségi együttműködést koordináló ügynöksége (Europol).
A pénteken közzétett értékelés szerint a jelenség hosszú távon kihatással lehet más iszlamista terrorcsoportok működésére is.
Mint írták, a nők fontos szerepet töltöttek be az IÁ uralta iraki és szíriai területeken a média, az erkölcsrendőrség, illetve az egészségügy és az oktatás terén is, enélkül nem lett volna működőképes a "kalifátus".
Rámutattak emellett, hogy a dzsihadista nők nem kevésbé elkötelezettek ideológiailag, mint a férfiak.
A 34 oldalas dokumentumban hangsúlyozták, hogy a korábbi hasonló csoportokhoz képest az Iszlám Állam propagandaanyagaiban látványosan több nő szerepel, a szerzők között is több a nő, valamint sok esetben a célközönséget is a nők jelentik.
Miközben nem az IÁ az első olyan terrorszervezet, amely nem csak férfiakat buzdított csatlakozásra, vonzerejének egy részét az adja, hogy ezek a nők férfi kísérő nélkül utazhatnak a "kalifátusba". A terrormilícia ellenőrizte terület zsugorodásával pedig sokan fegyvert fogtak a korábban más feladatokat ellátó nők közül is.
"Aggodalomra ad okot, hogy a nők fokozott részvétele a dzsihadista nők szerepének jelentős változását eredményezheti a jövőben" - húzták alá a szakértők.
Az Europol közölte: ugyan a szélsőséges csoportokban jórészt még mindig tartja magát az elgondolás, miszerint a nőknek nem a harc a feladata, könnyen átalakulhat még az eddigi hagyományos "háztartásbeli" szerepük.
Az Európai Unióban tavaly elítélt volt IÁ-tagok mintegy 15 százaléka nő volt, ami több, mint a korábbi években.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 13. 12:00, hétfő | Külföld
Brit miniszterelnök: Magyarország és az európai demokrácia történelmi pillanata Magyar Péter választási győzelme
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Magyar Péter választási győzelme történelmi pillanat, nem csupán Magyarország, hanem az európai demokrácia számára is.
2026. Április 13. 10:00, hétfő | Külföld
Választás 2026 - Ursula von der Leyen: Magyarország Európát választotta
Magyarország Európát választotta - írta X-bejegyzésében az Európai Bizottság elnöke vasárnap este a magyarországi parlamenti választások eredményeire reagálva.
2026. Április 11. 10:21, szombat | Külföld
Zelenszkij: Ukrajna tavasszal befejezi a Barátság kőolajvezeték javítását
2026. Április 10. 13:00, péntek | Külföld
Donald Trump a NATO-ra is helyezett nyomásgyakorlás szükségességéről írt közösségi oldalán
Donald Trump amerikai elnök a NATO-ra is helyezett nyomásgyakorlás szükségességéről szóló bejegyzést tett közzé csütörtökön internetes közösségi oldalán.
